• 22 Mart 2018 13:49
article

"Bu bir ülkenin başkentini tanımak anlamına gelmiyor"

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, "Bu bir ülkenin başkentini tanımak anlamına gelmiyor, sadece o ülkenin Dışişleri Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığımız bir anlaşma teati ettiyse, onların Dışişleri Bakan

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, "Bu bir ülkenin başkentini tanımak anlamına gelmiyor, sadece o ülkenin Dışişleri Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığımız bir anlaşma teati ettiyse, onların Dışişleri Bakanlığı Kudüs´te olduğu için Kudüs yazılıyor. Tanıma anlamına gelmez" dedi.
Işık, TBMM Genel Kurulu´nda Türkiye ile İsrail arasında imzalanan anlaşmada İsrail´in başkenti Kudüs olarak imza edildiğine cevap verdi. Işık, şunları kaydetti:
"Bir ülkenin Dışişleri Bakanlığı nerede ise, anlaşmalar iki taraflı imzalanıyorsa, orada imzalanıyor. Sadece 1995´te Sayın Süleyman Demirel´in Cumhurbaşkanı olduğu dönemde değil, mesela merhum Erdal İnönü´nün Başbakan Yardımcısı olduğu dönemde de, Kudüs´te yapılan anlaşma şu anda arşivlerde var. Bu bir ülkenin başkentini tanımak anlamına gelmiyor, sadece o ülkenin Dışişleri Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığımız bir anlaşma teati ettiyse, onların Dışişleri Bakanlığı Kudüs´te olduğu için Kudüs yazılıyor. Tanıma anlamına gelmez" dedi.
(Ahmet Umur Öztürk /İHA)