• 13 Aralık 2018 00:09
article

Aliyev TBMM heyetini kabul etti

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, TBMM Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Volkan Bozkır başkanlığındaki heyeti kabul etti.
Görüşmede Volkan Bozkır, Bakü´ye ziyaretinin amacının Azerbaycan Milli

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, TBMM Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Volkan Bozkır başkanlığındaki heyeti kabul etti.
Görüşmede Volkan Bozkır, Bakü´ye ziyaretinin amacının Azerbaycan Milli Meclisi Uluslararası İlişkiler ve Parlamentolararası ilişkiler komitesi ile birlikte yapılan oturumda yer almak olduğunu vurguladı. Bozkır, birkaç gün sonra Azerbaycan´da yaşanan kanlı 20 Ocak katliamının yıl dönümünün anılacağını ve 2018´de önemli olayların yaşanacağını söyledi. Bu yıl Azerbaycan Halk Cumhuriyeti´nin kuruluşunun 100 yıl dönümünün, Kafkas İslam Ordusu´nun Bakü´yü Ermeni işgalinden kurtarılmasının 100. yıl dönümünün, ayrıca bağımsızlığını yeniden elde ettikten sonra Azerbaycan´ın bağımsızlığını tanıyan ilk devletin Türkiye olmasının 25. yılını kutlanması ile ilgili bir takım etkinliklerin yapılacağını söyledi.

"DOSTLUK VE İŞBİRLİĞİ SAĞLAMLAŞTI"
Geçtiğimiz yıl içinde üç kez Türkiye´yi ziyaret ettiğini belirten Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkiye Cumhurbaşkanı, Başbakanı, ayrıca çeşitli bakan ve milletvekillerinin Azerbaycan´a önemini kaydederek, ülkelerimiz arasında dostluk ve işbirliği ilişkilerinin sürekli sağlamlaştığını, Azerbaycan ile Türkiye´nin uluslararası kuruluşlar çerçevesinde işbirliği içinde olduğunu ve bir birlerine karşılıklı destek olduklarını söyledi. Aliyev, TBMM Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Volkan Bozkırın Bakü´ye gerçekleştirdiği ziyaretin başarılı olacağına, parlamentolararası ilişkilerin Azerbaycan-Türkiye birliğini ve işbirliğini daha da güçlendireceğine emin olduğunu belirtti.
2018´in ülkemiz tarihinde önemli bir yılı olacağını vurgulayan Cumhurbaşkanı Aliyev, Türkiye´nin ve Azerbaycan´ın bu yıl büyük projeler gerçekleştireceğinden emin olduğunu ifade etti.TBMM Dışişleri Komisyon heyetini Bakü temasları kapsamında Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Oktay Asadov ve Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov tarafından kabul edilecek.
(Kamil Nadirli/İHA)