• 25 Şubat 2018 15:10
article

Alman çift bisikletle dünyayı turluyor

Almanya´dan 8 ay önce bisikletleri ile yola çıkan mühendis çift, 3 yılda yaklaşık 30 ülke geçerek dünyayı turlayacak.
Türkiye´de 1 aydan fazla gezen Çevre Mühendisi Maike Rosenstock (53) ile elek

Almanya´dan 8 ay önce bisikletleri ile yola çıkan mühendis çift, 3 yılda yaklaşık 30 ülke geçerek dünyayı turlayacak.
Türkiye´de 1 aydan fazla gezen Çevre Mühendisi Maike Rosenstock (53) ile elektrik mühendisi eşi Rudi Rosenstock (60) Anadolu´dan güzel ve renkli hatıralarla ayrıldıklarını söylediler. Almanya´dan Türkiye´ye gelene kadar 8 ülkeyi yaklaşık 10 ayda geçtiklerini belirten Rudi Rosenstock, bisikletle dünya turunun Türkiye´den çıkışa kadar olan kısmında kat ettikleri, 10 bin kilometrelik güzergahta
hiçbir olumsuzluk yaşamadıklarını söyledi. Zinde kalmak ve farklı kültürleri tanımak için böyle bir fikir geliştirdiklerini kaydeden Rosenstock, Artvin´den Gürcistan´a geçerken İHA muhabirine, İran, Bangladeş, Çin, Avusturalya gibi farklı ülkeleri ve kıtaları dolaşacaklarını bildirdi.
Bazı bölgelerde feribot kullanarak kıtaları geçeceklerini belirten Rosenstock çifti, 3 yılda turlarını tamamlamayı hedefliyorlar. Birbirlerini motive ederek yola çıktıklarını belirten Alman çift, gittikleri şehirlerde bazen çadırda, bazen otelde konaklıyorlar. Bol bol fotoğrafta çeken çift, gündüzleri pedal basmayı tercih ediyorlar.
(İrfan Altıkardeş / İHA)