Faciadan dönüldü !
  • 26 Mayıs 2019 20:17
article

Faciadan dönüldü !

Pegasus Havayolları´nın Ankara-Trabzon seferini yapan uçağının Trabzon Havalimanı´na inişi sırasında pistten çıktı. Uçak duramasaydı denize düşecekti.
Pegasus Hava Yolları´na ait PC8622 nolu Boein

Pegasus Havayolları´nın Ankara-Trabzon seferini yapan uçağının Trabzon Havalimanı´na inişi sırasında pistten çıktı. Uçak duramasaydı denize düşecekti.
Pegasus Hava Yolları´na ait PC8622 nolu Boeing 737-800 tipi TC-CPF tescilli Ankara-Trabzon uçağı dün akşam Trabzon Havalimanı´na iniş yaptığı sırada pistten çıkmıştı. Uçaktaki 162 yolcu, 2 pilot ve 4 kabin görevlisi uçaktan tahliye edilirken, olayda herhangi bir can kaybı veya yaralanma yaşanmamıştı. Uçağın pistten çıktığı alan ve uçak ise sabahın ilk ışıkları ile görüntülendi. Görüntülerde uçağın denize kaymaması için 3 vinç yardımı ile tedbir alındığı ve halatlarla vinçlere bağlandığı gözlendi.

"AZ DAHA DENİZE DÜŞECEKTİ"
Öte yandan, uçağın büyük bir gürültüyle pistten çıkmasının ardından uçağın içini keskin bir yakıt kokusunun sardığını belirten yolcular, "Yaklaşık 20 dakika uçağın içinden çıkmayı bekledik. Uçağın içerisini keskin bir yakıt kokusu sarmaya başladı. İlk aklıma gelen acaba uçak ne zaman yanacak veya patlayacak oldu. Uzun süre bu korkuyu yaşadık. Yakıt deposunun alev alarak uçağın yanacağını, patlayacağını düşündüm. Allah korudu" ifadelerini kulandılar.
Uçakta olan AK Parti Trabzon İl Yönetim Kurulu Üyesi Enes Aslan, "Uçak hafif yalpalayarak indi. İniş sırasında bir gürültü koptu. Ben deniz tarafına bakan 16-A nolu koltukta oturuyordum. Yolcular bağırmaya başladı. Uçak önce döner gibi oldu sonra yamaçtan kaymaya başladı. Ben acil çıkış kapısına yakındım. Kapıyı zorlanarak açtım. 10 metre daha gitseydik uçak denize düşecekti. Allah korudu. Çıktığımızda ortalık çamurdu. Sonra oradan çıkarak yukarıya doğru yolcular çıkmaya başladı" dedi.

İÇİŞLERİ BAKANINDAN AÇIKLAMA
Olayla ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Trabzon Havaalanı´na bu akşam iniş esnasında pistten çıkan uçağın yolcularında herhangi bir sağlık sorunu yok. Allah´a şükürler olsun. Geçmiş olsun" ifadelerini kullandı.

BAZI SEFERLER İPTAL
Öte yandan, yaşanan olay sonrası Türk Hava Yolları´ndan yapılan duyuruda kaza nedeniyle gerçekleştirilmesi planlanan TK2831 sefer sayılı Trabzon-İstanbul, TK2836/39 sefer sayılı İstanbul-Trabzon-İstanbul ve TK7438/39 sefer sayılı sefer sayılı Sabiha Gökçen-Trabzon seferlerinin iptal edildiği bildirildi.
(İHA)