• 22 Mart 2018 08:10
article

Güney Korelilerden ´Kim Yong Chol´ protestosu

Kuzey Koreli heyetin 2018 Kış Olimpiyatları´nın kapanış törenine katılmak üzere Güney Kore´ye gelmesi, Güney Korelileri sokağa döktü.
Kuzey Koreli üst düzey heyetin, sabah saatlerinde Güney Kore

Kuzey Koreli heyetin 2018 Kış Olimpiyatları´nın kapanış törenine katılmak üzere Güney Kore´ye gelmesi, Güney Korelileri sokağa döktü.
Kuzey Koreli üst düzey heyetin, sabah saatlerinde Güney Kore ile Kuzey Kore arasındaki askerden arındırılmış bölgeyi geçerek Güney Kore´ye giriş yapması Güney Korelileri sokağa döktü. Protestoların odağında Kuzey Kore´den gelen 8 kişilik heyete liderlik eden Kim Yong Chol var. Eyleme katılan Güney Koreliler, Kim Yong Chol´u 2010 yılında Güney Kore´ye ait bir savaş gemisini batırmakla suçluyor. Batırılan savaş gemisinde hayatını kaybeden 46 denizcinin ailesi de protestolarda yer alıyor.
Güney Kore-Kuzey Kore ilişkilerinden sorumlu olan Kim Yong Chol, aynı zamanda üst düzey askeri istihbarat birimi olan Kuzey Kore Ulusal Bilgi Toplama Birimi´nin yöneticisi konumunda. Güney Kore 2010 yılında, Kuzey Kore Ulusal Bilgi Toplama Birimi´ni Güney Kore Deniz Kuvvetleri Korveti Cheonan´u batırması ile suçlamıştı. 26 Mart 2010 tarihinde batırılan `Cheanon´ isimli Güney Kore´ye ait savaş gemisinde 46 denizci hayatını kaybetmişti. Bin 200 tonluk savaş gemisinin batırılmasının ardından başlatılan soruşturmada ABD, Britanya ve İsveç´ten uzmanların da bulunduğu sivil ve askeri yetkililerden oluşan bir ekip görev almıştı. Yürütülen soruşturma sonunda yetkililer, geminin Kuzey Kore tarafından gönderilen bir torpido nedeniyle battığına dair rapor yayınlamıştı.
(İHA)