• 17 Aralık 2018 00:20
article

Türkiye´den Tunus´a istihdam için finans desteği

Türkiye´nin Tunus Büyükelçisi Ömer Faruk Doğan, Türk-Tunus ortak yatırımı için bir Türk bankasının 20 milyon dolarlık finans sağladığını söyledi. Büyükelçi Doğan, bu yatırımla Tunus´ta 20 bin kişilik

Türkiye´nin Tunus Büyükelçisi Ömer Faruk Doğan, Türk-Tunus ortak yatırımı için bir Türk bankasının 20 milyon dolarlık finans sağladığını söyledi. Büyükelçi Doğan, bu yatırımla Tunus´ta 20 bin kişilik istihdam sağlanacağını kaydetti.
Türkiye´nin Tunus Büyükelçisi Ömer Faruk Doğan, Tunus´un dünyaya ihracat yapması için Ankara´nın Tunus´un stratejik ortağı olduğunu ve Tunus ekonomisine nasıl katkı sağlayacağını araştırdığını söyledi. Doğan, Tunus halkının hayat standardını yükseltmek için Türkiye´nin elinden geleni yapmaya devam edeceğini söyledi.
Büyükelçi Doğan, Türkiye´nin ihracatında yıllarca en büyük payı oluşturan tekstil konusunda, Mısır ve Fas´ta olduğu gibi şimdi de Tunus´ta yatırım yapma sırası geldiğini söyledi. Doğan, ekonomik ve siyasi istikrarı sağlaması için Türkiye´nin Tunus´a yardım etmeyi görev olarak gördüğünü ve Tunus´a desteklerin süreceğini söyledi.
2017 yılında bir miktar düşüş görülse de Türkiye ile Tunus arasında 2016´daki ticaret hacminin yüzde 16.8 artarak 1 milyar 100 milyon dolara ulaştığı, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 2006 ile 2016 arasında yüzde 283 oranında arttığına vurgu yapıldı.
(Najeh Krimi / İHA)